KEHEN OLLA YHTEYDESSÄ OPASKOIRIIN LIITTYVISSÄ ASIOISSA


Opaskoirankäyttäjät
Ole opaskoirasi koulutuksellisissa tai terveydellisissä asioissa yhteydessä omaan kouluusi tai kouluttajaasi.
Jos ongelma liittyy opaskoirasi tuottajatahoon, ole yhteydessä opaskoirasi maksusitoumuksen myöntäneen sairaanhoitopiirin kuntoutusohjaajaan. Näkövammaisen palveluopas | Näkövammaisten liitto (nkl.fi)

Tukea ja neuvoa annetaan myös yhdistyksestä, joten kenenkään ei tarvitse jäädä yksin asiansa kanssa. Kannattaa siis ottaa rohkeasti yhteyttä. Hallitusta sitoo vaitiolovelvollisuus ja asiat hoidetaan luottamuksellisesti. Olemme täällä yhdistyksessä teitä koirankäyttäjiä varten.

Suuri yleisö
Jos sinua askarruttaa opaskoirien kohtelu, terveys tai turvallisuus, voit olla yhteydessä Opaskoirayhdistyksen puheenjohtajaan tai hallituksen jäseniin. He keskustelevat mielellään kanssasi huolestasi ja onko siihen aihetta sekä opaskoirien kohtelusta, terveydestä ja turvallisuudesta.

Hallitus – Opaskoirayhdistys

OPASKOIRAYHDISTYS RY
Puheenjohtaja
Susanna Kovasin
P. 050 432 8431
puheenjohtaja@opaskoirayhdistys.fi
VARSINAISET HALLITUKSEN JÄSENET
Katja Arvonen
P. 0400 592 966
katja.arvonen@dnainternet.net
Erkki Juntikka
P. 040 589 3430
erkki.juntikka@gmail.com
Virpi Paananen
P. 045 272 5281
virpi.paananen@saunalahti.fi
Marianne Tenhami
P. 040 508 7409
marianne.tenhami@gmail.com
Raisa Ticklèn
P. 040 515 3917
raisa.ticklen@gmail.com
Matti Syrjälä
P. 0400 533 729
masa.syrjala@dnainternet.net
VARAJÄSENET
Arto Kurvinen
P. 050 360 7935
kurvinen.arto@gmail.com
Terhi Laaksonen
P. 045 642 3032
terhi.m.laaksonen@gmail.com