Alueelliset opaskoira yhteyshenkilöt

Alueellinen opaskoiratoiminta

Alueellista opaskoiratoimintaa järjestetään yhdistyksen hallituksen tehtävään nimeämien opaskoirayhteyshenkilöiden / työryhmien vapaaehtoistyönä. Yhdistyksen hallitus on jakanut maan toiminta-alueisiin ja toimintaa järjestetään hallituksen vahvistaman toimintasuunnitelman puitteissa. Lisäksi yhteyshenkilöt voivat järjestää spontaania toimintaa alueen korvamerkityllä rahalla. Alueelliset opaskoirayhteyshenkilöt ovat opaskoirankäyttäjiä ja yhdistyksen jäseniä. Yhteyshenkilötyöryhmässä työryhmän vastaava on aina opaskoirankäyttäjä, jonka työparina työskentelee toinen opaskoirankäyttäjä tai peesari, joillain alueilla kolmisin. Hallitus nimeää yhteyshenkilöt alueen koirakoiden ehdotuksen perusteella.

Yhteyshenkilö / -työryhmän toimenkuvaan kuuluu

  • antaa vertaistukea
  • toimii alueellaan yhdistyksen tiedottajana ulkopuolisille
  • osallistuu yhdistyksen järjestämään vuosittaiseen yhteyshenkilötapaamiseen
  • laatii seuraavan vuoden toimintasuunnitelman ja alustavan kustannusarvion ja toimittaa ne hallitukselle kuluvan vuoden marraskuun loppuun mennessä

Opaskoirayhdistyksen alueelliset yhteyshenkilöt:

OPASKOIRAYHTEYSHENKILÖT

HKI-UUSIMAA
Risto Kahelin, Kerava puh: 0500-773286, risto.kahelin@gmail.com,
Jenni Nyholm, Espoo puh: 044-0342544, nyholm.jenni@gmail.com,
Virpi Paananen, Tuusula puh: 045-2725281, virpi.paananen@saunalahti.fi,
sekä
peesarijäsenenä Outi Kesäniemi, outi.kesaniemi@gmail.com

HÄME
Ida Mauko, Hämeenlinna puh 040 935 3577, ida.opaskoirayhdistys@gmail.com

KAAKKOIS-SUOMI
Susanna Kovasin, Imatra puh 041 440 3967, susanna.kovasin@gmail.com

KESKI-SUOMI
Yhteyshenkilötyöryhmän vastaava
Anni Kunelius, Äänekoski puh 040 743 6105, anni.eliisa.kunelius@gmail.com
Juha Saariniemi, Jyväskylä puh 044 030 5989, saariniemi.juha@gmail.com

PIRKANMAA
Ida Mauko, Hämeenlinna puh 040 935 3577, ida.opaskoirayhdistys@gmail.com

POHJANMAA
Heli Miilumäki, Jalasjärvi puh 040 911 0355, heli.miilumaki@gmail.com

POHJOIS-KARJALA
Merja Hyvönen, Joensuu puh 050 597 2771, merja.hyvonen@live.fi

POHJOIS-SUOMI
Kirsti Reijonen, Sodankylä puh 050 327 7492, kirstireijonen@gmail.com

Peesarijäsen
Meri Peuhkurinen, Rovaniemi puh 040 833 5047, meri.peuhkurinen@hotmail.com

SATAKUNTA
Seija Viitanen, Kankaanpää puh 040 861 3157, seija.viitanen@gmail.com

SAVO
Pirkko Luusalo, Mikkeli puh 050 539 0016, pirkko.luusalo@gmail.com

VARSINAIS-SUOMI
Taru Luukkala,Turku puh 040 836 7759, taru.luukkala@gmail.com

Yhdistyksen toiminnan tukemiseksi yhteyshenkilöt välittävät alueellaan oleville jäsenille myytäväksi yhdistyksen varainhankinta tuotteita, kuten Opaskoirakalentereita, opaskoiravuosikirja ja muita yhdistyksen varainkeruu tuotteita. Osa myynnistä tulevasta tuotosta, jää alueen omaan opaskoira toimintaan. Myynnissä olevat varainkeruu tuotteet löydät: Tuotteet -linkistä.